Kontakta provgruppen

Vi som arbetar med utformningen av de nationella proven i svenska och svenska som andraspråk tillhör Institutionen för nordiska språk, Uppsala universitet. Under de olika rubrikerna nedan kan du hitta kontaktuppgifter för olika ärenden.

Adress

Besöksadress: Engelska parken, Thunbergsvägen 3 H, hus 9, plan 1, Uppsala
Postadress: Uppsala universitet, Institutionen för nordiska språk, NP, Box 527, 751 20 Uppsala

Projektledning

Projektledare

Stina Laursen
Tfn: 018-471 37 29
E-post: stina.laursen@nordiska.uu.se
 

Vetenskapliga ledare

Anne Palmér, universitetslektor
Tfn: 018-471 68 73
E-post: anne.palmer@nordiska.uu.se

Martina Möller
Tfn: 018-471 63 09
E-post: martina.moller@nordiska.uu.se  

Saga Bendegard
Tfn: 018–471 21 36
E-post: saga.bendegard@nordiska.uu.se

Redaktör

Maggie Andersson
Tfn: 018-471 33 11
E-post: maggie.andersson@nordiska.uu.se
 

Ekonomiadministratör

Kicki Sivertsson
Tfn: 018-471 13 17
E-post: kicki.sivertsson@nordiska.uu.se
 

Nationellt prov årskurs 3

Provkonstruktörer årskurs 3

Maria Blomgren 
Tfn: 018-471 64 53
E-post: maria.blomgren@nordiska.uu.se


Sara Ryholm Ritsgard
Tfn: 018-471 68 92
E-post: sara.ryholm.ritsgard@nordiska.uu.se
 

Administratör årskurs 3, webbansvarig

Catrin Isaksson
Tfn: 018-471 68 77
E-post: catrin.isaksson@nordiska.uu.se
 

Nationellt prov årskurs 6

Provkonstruktörer årskurs 6

Johan Carlström 
Tfn: 018-471 64 75
E-post: johan.carlstrom@nordiska.uu.se
 

Sebastian Mayer
Tfn: 018-471 12 93
E-post: sebastian.mayer@nordiska.uu.se 
 

Cecilia Bergwall
Tfn: 018-471 68 83
E-post: cecilia.bergwall@nordiska.uu.se

Administratör årskurs 6

Alexandra Czartoryski
Tfn: 018-471 64 54 
E-post: alexandra.czartoryski@nordiska.uu.se
 

Nationellt prov årskurs 9

Provkonstruktörer årskurs 9

Sara Fessé
Tfn: 018-471 63 30
E-post: sara.fesse@nordiska.uu.se


Kim Rubensson
Tfn: 018-471 33 25
E-post: kim.rubensson@nordiska.uu.se
 

Administratör årskurs 9

Ebba Wickström
Tfn: 018-471 52 08
E-post: ebba.wickstrom@nordiska.uu.se

Adam Vesterbacka (tjänstledig)
Tfn: 018-471 68 75
E-post: adam.vesterbacka@nordiska.uu.se

Nationellt prov kurs 1 

Provkonstruktörer kurs 1, delprov A och C
 

Sofia Löwenhielm
Tfn: 018-471 68 87
E-post: sofia.lowenhielm@nordiska.uu.se
 

Per-Erik Eriksson
Tfn: 018-471 29 33
E-post: per-erik.eriksson@nordiska.uu.se
 

Provkonstruktörer kurs 1, delprov B

Kristina Eriksson
Tfn: 018-471 52 09 
E-post: kristina.eriksson@nordiska.uu.se
 

Negin Shahsavar
Tfn: 018-471 68 78
E-post: negin.shahsavar@nordiska.uu.se
 

Sebastian Mayer
Tfn: 018-471 12 93
E-post: sebastian.mayer@nordiska.uu.se 
 

Sepand Doroudian (tjänstledig)
Tfn: 018-471 68 78
E-post: sepand.doroudian@nordiska.uu.se​
 

Administratör kurs 1

​Ella Dalebrand
Tfn: 018-471 64 13
E-post: ella.dalebrand@nordiska.uu.se

Alice Morelius

E-post: alice.morelius@nordiska.uu.se

Sara LindahlSara Lindahl (tjänstledig)
E-post: sara.lindahl@nordiska.uu.se
 

Nationellt prov kurs 3

Provkonstruktörer kurs 3

Jan Engström 
Tfn: 018-471 68 84
E-post: jan.engstrom@nordiska.uu.se
 

Anna Karin Widman
Tfn: 018-471 68 84
E-post: anna.karin.widman@nordiska.uu.se
 

Andreas Broman
Tfn: 018-471 68 84
E-post: andreas.broman@nordiska.uu.se
 

Administratör kurs 3

Alva Pellas
Tfn: 018-471 29 23
E-post: alva.pellas@nordiska.uu.se
 

Administration

Statistiker

Siri Hussenius
Tfn: 018–471 12 87
E-post: siri.hussenius@nordiska.uu.se
 

Administratörer

Kristina Sjöblom
Tfn: 018-471 10 79
E-post: kristina.sjoblom@nordiska.uu.se

Ella Dalebrand
Tfn: 018-471 64 13
E-post: ella.dalebrand@nordiska.uu.se

Alice Morelius

E-post: alice.morelius@nordiska.uu.se

Administratör med digitaliseringsansvar

Marika Håkanson
Tfn: 018-471 59 85
E-post: marika.hakanson@nordiska.uu.se
 

Skolverket

Skolverket har det övergripande ansvaret för alla nationella prov. Deras kontaktuppgifter hittar du på Skolverkets kontaktsida.
 

Distribution

De nationella proven distribueras av Exakta Print.

Exakta Print
Tfn: 040-685 51 10
np.bestallning@exakta.se

Senast uppdaterad: 2022-08-12